امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۹:۵۱ ق.ظ
 

آفتابی
4°C
رطوبت: 44%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 227
 • 1,095
 • 3,481,960
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

۱۵ اشتباه در ماجرای چند ماه اخیر شهرستان مهدی شهر

محمد علی یوسفیان

محمد علی یوسفیان

گرچه در این یادداشت از خطاهای کوچک و بزرگ به صورت یکسان تعبیر به « اشتباه» شده است اما ناگفته پیداست که اشتباه داریم تا اشتباه، تشخیص کوچکی یا بزرگی اشتباهات رخ داده با شما.

۱٫        اولین اشتباه از ناحیه کسانی بود که بدون طی مراحل کارشناسی معمول، طرح ارتقاء شهمیرزاد را به صحن دولت رساندند و آن را تصویب کردند. برخی کارشناسان استانداری و وزارت کشور مدعی اند که حتی از این طرح خبر هم نداشته اند.

۲٫        دومین اشتباه مربوط به کسانی است که برای اجرای این خواسته منطقی یا غیر منطقی خود، هیچ بستر فکری و اجتماعی فراهم نکرده و سعی داشتند با چراغ خاموش این موضوع را اجرایی نمایند. حرکت خاموش برای چنین موضوعی خود حساسیت برانگیز و تنش زا بود.

۳٫        برخلاف مطالبه ۳۰ساله مردم مهدی شهر، مطالبه جدی ای از سوی مردم عزیز شهمیرزاد برای ارتقاء شنیده نمی شد. مطالبه نداشته را دامن زدن و ایجاد توقع نمودن اشتباه بزرگ مسوولان بود.

۴٫        فرار از پاسخگویی و عدم توجیه چرایی اخذ این تصمیم و مبنای قانونی تجزیه شهرستان، دیگر اشتباه رخ داده در حوادث اخیر است. اگر تصمیم، تصمیم درستی بود؛ وظیفه مسوولان توجیه مردم و پافشاری بر تصمیم تا تحقق آن بود. پیش گرفتن سیاست سکوت و عدم شفافیت با مردم گمان های بد را افزایش داده و می دهد.

۵٫        مخدوش ساختن چهره رییس جمهور خدمتگزار جناب آقای احمدی نژاددر بین مردم مهدی شهر، از دیگر اشتباهات حوادث اخیر بود. با اینکه ایشان در چند مرحله تاکید نموده بودند که چنین مصوبه ای اجرا نخواهد شد، اما رفتارهای مسوولان چیز دیگری را نشان می داد به گونه ای که اعتماد مردم به وعده رییس جمهور کاملا خدشه دار شد.

۶٫        عدم شجاعت برخی مسوولان استان در بیان دیدگاه خود – چه موافق و چه مخالف تجزیه شهرستان- برخلاف آنچه که در محافل و جلسات خصوصی عنوان می نمایند؛ از دیگر اشتباهات رخ داده است.

۷٫        تحقیر مردم مهدی شهر با تبدیل شهرستانشان به شهرستانی بی یال و کوپال از بزرگترین اشتباهات بود. شهرستانی که آن را با منت و پس از دوندگی بسیار به دست آورده بودند.

۸٫        بزرگنمایی بیش از حد مساله و بالا بردن حساسیت های این اتفاق در بین مردم مهدی شهر و درگیر شدن ذهن، اعصاب و زندگی مردم با این مصوبه از دیگر اشتباهات بود. آنانکه سعی دارند رهبری مردم را در اعتراض ها و تجمعات در دست بگیرند باید برای تمام مراحل برنامه ریزی و تدبیر داشته باشند. سلامت فکری و احساسی مردم که منجر به سلامت اجتماعی و فرهنگی می شود آنچنان اهمیت دارد که حتی یک درصد احتمال ابلاغ مصوبه را هم جدی گرفته و برای کاهش اثرات روانی آن فکر کرد تا از سرخوردگی و کشاندن جامعه به فضایی مرده و افسرده جلوگیری شود.

۹٫        عدم هماهنگی بین افرادی که سردمدار حرکت های اعتراضی بوده اند همچنین حرف های متفاوتی که بعضا از زبان آنان شنیده  می شود از جمله اشتباهات است.کشاندن چند هزار نفر به خیابان نیازمند برنامه ریزی و هدفمندی است. نبود هماهنگی و تدبیر ضمن آنکه حرکت اعتراضی را بی اثر می کند آن را از تعادل به افراط می کشاند.

۱۰٫    فراموش کردن این موضوع که باید رفتارهای اعتراضی به گونه ای باشد که مردم شهرهای دیگر با منطق معترضین آشنا و در نتیجه  حمایت معنوی آنان جلب شود؛ از دیگر اشتباهات بود. دست یازیدن به رفتارهایی که موجب بدبینی و تنفر آنان گردد-مثل بستن راه و…- حرکت اعتراضی را عقیم می سازد و اشتباه استراتژیک را رقم می زند. به عنوان مثال منطقی که اینجانب در نقد موضوع تقسیمات کشوری ارایه دادم آنگونه مقبول و مستدل بود که علاوه بر بازتاب در فضای مجازی، با این عنوان که «بی توجهی به تبعات فرهنگی و اجتماعی تقسیمات کشوری خطرناک است» تیتر اول هفته نامه کویر شد. بازخوردهای آن خبر بگونه ای بود که افراد مختلفی از جای جای استان، آن منطق را تحسین نمودند.

۱۱٫    اشتباه دیگر تضاد مدعا با روش هاست. اگرچه به لحاظ جامعه شناختی بروز چنین واکنش هایی به چنین تصمیم هایی عجیب و غیر قابل پیش بینی نیست اما نخبگان و فعالان فرهنگی و اجتماعی نباید بدان راضی شوند، بلکه باید مردم را به تعادل بکشانند. تضاد مدعا با روش در اینجا رخ می دهد که ادعا محکومیت یک تصمیم غیر کارشناسی  و غیر قانونی است، اما بیزاری از آن اقدام بعضا با همان روش های غیرقانونی است.

۱۲٫    بی اثر شدن هدایت کنندگان اصلی اعتراض ها و تجمعات و افزایش قدرت تحریک آفرینی برخی افراد کم تجربه و هیجانی که به رادیکال شدن فضا منجر شده و می تواند بساط اعتراض های منطقی را نیز برچیند از جمله اشتباهات غیرقابل جبران محسوب    می گردد.

۱۳٫    استفاده از شعارهای نامربوط مثل«تجزیه شهرستان،پشت به امام زمان(عج)» که ناشی از نشناختن جایگاه والای آن حضرت و خرج کردن از نام آن بزرگوار در جایگاه تدبیر کننده ملک و ملکوت، برای موضوعی اینچنینی است و یا پلاکاردهای نادرست مثل«گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز» در تجمعات و اعتراض ها.

۱۴٫    غفلت رهبران حرکت های اعتراضی از تبعات فرهنگی اعتراض ها اشتباه مهم دیگر بوده و هست. عیب برگزاری راهپیمایی و تجمع برای مخالفت با شهرستان شدن شهمیرزاد این است که  مردم دو منطقه را در برابر هم قرار می دهد در حالی که اعتراض مردم مهدی شهر، نه به شهمیرزادی ها بلکه به یک اقدام خارج از ضابطه است. در موضوعی که مردم دو شهر در آن نقشی نداشته اند نباید آتش اختلاف را تند تر کرد و تخم نحس کینه را که دیگران کاشته اند بارور کرد. سخن در این نیست که تجمعات باید برگزار می شد یا نمی شد بلکه حرف در این است که به موازات برپایی تجمعات اعتراضی، باید مودت و مهربانی با مردم شهمیرزاد با روش ها مختلف از جمله در شعارها دنبال می شد.

۱۵٫    به دنبال اشتباه فوق، اشتباه بزرگ دیگر این بود که کسی به فردای شهرستان شدن شهمیرزاد و یا شهرستان نشدن آن فکر نکرد. کسی نیندیشید که شکاف اجتماعی ایجاد شده، کینه های پدید آمده و بغض های فروخورده شده چه بلایی بر سر منطقه خواهد آورد. شهمیرزاد شهرستان بشود یا نشود چگونه مردم این دو شهر در کنار هم زندگی کنند در حالیکه از هم دل چرکین و اندوهناکند.

منبع: وبلاگ “برای مهدیشهر”

۸ پاسخ به “۱۵ اشتباه در ماجرای چند ماه اخیر شهرستان مهدی شهر”
 • موسوی:

  با سلام
  از اشتباهات دیگر کنترل نکردن جو به وجود امده و رنگ پاشی و نوشتن الفاظ رکیک و حتی فحاشی برعلیه شهمیرزادی ها و تابلوهایی که به اسم شهمیرزاد بود که باعث گردید آتش کینه زیادتر گردد وخیلی حرکات ناپسند دیگر که مورد نکوهش امام جمعه و دیگر بزرگان قرار گرفت .درواقع باید گفت گره ای که با دست باز می شود با دندان باز نمی کنند

 • حسین:

  آقای یوسفیان امروز وقتی تئوری دادن نیست باید وارد شد ومساله راحل کرد کمرنگ کردن نقش بزرگ جوانان گناهی نابخشودنی است که فقط از خارج گود نشینان برمیاید

  • محمد علی یوسفیان:

   دوست من؛ اتفاقا یکی از مشکلات ما این است که تئوری پرداز برای تحلیل اتفاقات رخ داده و طراحی مدل حرکت در آینده نداریم و یا به آنها مجال اظهار نظر نمی دهیم.گود فقط اجتماع در المهدی و حرکت تا میدان شهدا نیست.امروز نیازمند آنیم که کسی بنشیند و اتفاقات آینده را پیش بینی و بر اساس هر احتمال راهکار عملیاتی خاصش را پیشنهاد نماید.
   … امیدوارم زمانی نرسد که به این نتیجه رسیده باشیم که بله ما حرکت کردیم اما تدبیر نکردیم. داخل گود بودیم اما فن زیرگیری نمی دانستیم.

 • شهرياري:

  حرف حساب که …. بله،جواب نداده. ولی دروغ قشنگی بود .

 • مهدی:

  سلام.
  حرف حساب جواب ندارد.

 • م:

  با سلام خدمت شما همشهریان عزیز گرچه من از شهری دیگر از کشور عزیزمان ایران در این شهرستا سکنی دارم اما خود را متعلق به این مرز وبوم می دانم و اجازه می خواهم نظر خودم را بیان کنم.
  یک شب با خودروی لوکس ونو یکی از دوستانم به مهدیشهر جهت مراسم جشنی که البته حضور من سر ساعت مقرر الزامی بود وارد این شهر شدم تا به میدان شهدا رسیدم ناگهان سیل جمعیت بود که ما را احاطه کرد خلاصه بعد از نیم ساعت از آن جمعیت خارج شدیم درحالی که صتدوق ماشین توسط لگدهای دوستان مهدیشهری فرو رفته بود. حال سوال اینه که اگه بجای ما توی اون خودرو یک مریض می بود باز هم همین رفتارها رو نشان می دادند.
  اگه اعتراضی هست باید قانونی بیان بشه این رویه درست نیست که با کوچکترین مشکلی مردم به خیابان بریزند که ما اعتراض داریم. این با فرهنگ شهرنشینی و فرهنگ عالی ما ایرانی ها منافات داره.

 • علیرضا:

  شما همیشه از دید یک انسان خارج از گود حرفهای غیر مسئولانه از سر سیری میزنید.این همه بلدید چرا نمی ایید پرچم را بدست بگیرید ببینیم امثال شما چند مرده حلاجند.نگاه کردن از پشت شیشه و زیر کرسی یا کولر و ایراد گرفتن عیب نیست ولی نتایج این حرکت مردمی خودجوش را هم تخریب کردن درست نیست .تصمیم گرفتن در شرایط بچه ها، بدون رهبری رسمی ،ترس از عواقب بعدی سردمداری این حرکت،آدمهای توجیه نشده و مخالف،اختلاف نظر ها در نحوه عمل،عدم اعتماد به همه افراد بدلیل وابستگی شغلی . . . . وهمه اینها عواملی هستند که تصمیم گیری را سخت میکند.به قول آقای عبدالحسینی مثل تصمیم یک داور تو زمین که بین دهها هزار تماشاچی و دوربین ها و بازیکنان و ….چند ثانیه فرصت دارد تا نظر بدهد و کسانی مثل شما توی تلویزیون بعد از بازی با حرکت آهسته و فیلمهای مختلف از زاویه های گوناگون و در فرصت کافی از داور فلک زده انتقاد میکنند.بهر حال شرط انصاف فراموش نشود.

  • محمد علی یوسفیان:

   علیرضای عزیز
   ۱٫ ادعای اولتان که بنده «همیشه از دید یک انسان خارج از گود حرفهای غیر مسئولانه از سر سیری» می زنم نیاز به اثبات دارد.کدام حرف گفته شده در این ۱۵ بند از سر سیری و غیرمسوولانه است.
   ۲٫ بنده پرچم را نمی توانم به دست بگیرم چراکه خود گفته اید«عدم اعتماد به همه افراد بدلیل وابستگی شغلی»که به احتمال زیاد شامل بنده هم خواهد شد.
   ۳٫ کدام حرف بنده تخریب حرکت مردمی است؟مگر همین سخنان دیروز از تریبون نمازجمعه بیان نشد؟تذکر برخی ضعف ها تخریب است؟
   ۴٫ بنده هم همان چیزهایی که شما گفته اید را به زبان دیگر بیان کرده ام.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...